Ekoskolu forums

Dabas aizsardzība kā piedzīvojums – Ekoskolu Jūras forums Zvejniekciemā

No 26. līdz 31. jūlijam Vides izglītības fonds ar Saulkrastu  novada domes atbalstu rīkoja jau sesto Ekoskolu forumu, kas šogad bija  veltīts jūras un dabas aizsardzības jautājumiem. Ekoskolu Jūras forums notika Zvejniekciema vidusskolā un pulcēja vairāk nekā 200 dalībniekus no 84 izglītības iestādēm, kas iesaistījušās Ekoskolu programmā. Forumā piedalījās arī Ozolnieku vidusskolas pedagogi-Ingrīda Ginovska un Inta Vaškevica, kā arī 8.b klases skolnieces-Rūta Balode un Laura Kristiāna Jureviča.

Ekoskolu jūras forums
Ekoskolu jūras forums
Ekoskolu jūras forums
Ekoskolu jūras forums
  

Ekoskolu programma ir viens no populārākajiem vides izglītības modeļiem pasaulē, kurš Latvijā darbojas jau četrpadsmit gadus. Ekoskolu programmā Latvijā šobrīd darbojas vairāk kā 200 izglītības iestādes, bet visā pasaulē programmā ir iesaistītas vairāk kā 49 000 skolas.

Forums arī šogad sniedza  iespēju Ekoskolu pārstāvjiem izmantot vasaras brīvlaiku, lai iegūtu jaunas zināšanas, vērtīgas prasmes un apmainītos ar labākajām idejām vides izglītības jomā. Protams netika aizmirsts arī par kultūras un izklaides programmu. Jūras foruma laikā tika piedāvātas atsevišķas programmas pedagogiem un jauniešiem. Katrs dalībnieks varēja izvēlēties lekcijas vai radošās darbnīcas atbilstoši savām interesēm.

Foruma laikā lekcijās  uzzinājām aktuālākos jautājumus par mūsdienu draudiem bioloģiskajai daudzveidībai pasaulē un Latvijā. Mežu, pļavu, jūras, upju, purvu dabas vērtības un to apdraudējumus skaidroja eksperti no Pasaules Dabas Fonda,  Latvijas Hidroekoloģijas institūta, Dabas aizsardzības pārvaldes, SIA “Purvu bridēji”, bet kopumā dažādas ar dabas aizsardzību un vides izglītību saistītas nodarbības vadīja vairāk nekā 30 lektori.

Mums interesanta likās Naura Vējoņa vadītā nodarbība par SIA EkoGetliņi ikdienu, tomātu šķirņu daudzveidību un videi draudzīgu audzēšanu. Atmiņā palicis arī  Loretas un Andra Urtānu  aizraujošais un interesantais stāstījums par invazīvo sugu apzināšanu Latvijā. Protams neparasta  un „garda” nodarbība bija augu valsts virtuvē, kur gatavojām brauniju. Bet  fotogrāfs Andris Eglītis dalījās savā pieredzē kā veiksmīgāk  iemūžināt skaistos dabas mirkļus fotogrāfijās.

Lai videi draudzīgas rīcības nebeigtos līdz ar forumu, mums  tika piedāvātas arī vairākas nodarbības, kurās apguvām  videi draudzīgu gatavošanu, sabiedriskā monitoringa principus, atkritumu samazināšanu ikdienā, nederīgo drēbju otrreizēju izmantošanu un citas prasmes, kas palīdzēs mazināt ietekmes uz vidi.

Apzinoties, ka jebkurš liels pasākums atstāj savas ietekmes uz vidi, Ekoskolu foruma laikā mēs  īstenojām  vairākus  principus, kas šīs ietekmes samazina –  izmantojām  sadzīves ķīmiju ar samazinātu ietekmi uz vidi, neizmantojām  vienreizlietojamos  traukus, centāmies  samazināt  ūdens un enerģijas patēriņu,  kā arī,  tika izslēgta  dzīvnieku izcelsmes produktu lietošana  dalībnieku ēdināšanā. Secinājām, ka gardu maltīti var pagatavot arī bez gaļas produktiem.

Foruma noslēgumā  devāmies pārgājienā gar jūras piekrasti, atzīmējot Vides izglītības fonda rīkotās kampaņas  Mana jūra piecu gadu jubileju, kura laikā veicām  arī jūras piesārņojošo atkritumu monitoringu.